Sal. Ağu 2nd, 2022

ikincielinasil.com

ikinci eli nasıl ?

Renault megane 2 ikinci eli nasıl ?

3 dk. okuma

İnceleme aracımız 2004 Renault Megane HB 1.6 Dynamique Otomatik 110.000 km

Renault’ un en çok satan modelinin 2. kasa versiyonu olan megane 2, özellikle sedan versiyonunda ülkemiz de de dünyada da başarılı satış rakamlarına ulaştı. Bu satış başarısından sonrasında da ikinci elinde de kullanıcısını üzmedi.

Tasarım:

İncelediğimiz aracımız HB versiyonu. İlk çıktığında bir çok kişi tarafından arka tasarımı çok radikal bulunmuştu. Fakat bu radikallik bir süre sonra herkes tarafından sevilmeye başlandı. Tasarımı o yıllara göre çok yenilikçi ve günümüz yıllarında bile tasarımı ve kullanışlılığı bakımından sevilen bir otomobil.  Sedan modelin iç ve bagaj hacmi çok başarılı. HB modelinde de iç hacim sedan ile aynı bagaj ise yeterli durumda.

megane 2 ikinci eli nasil arka
Kalite, sağlamlık ve konfor:

Fransız otomobillerin artık gelenek haline gelmiş konfor durumu megane 2 ‘de devam ediyor. Süspansiyon sistemi yoldan gelecek darbeleri kabine sokmamayı başarıyor. Fakat yüksek km li ve bakımsız araçlarda bu ses artabiliyor. Ön takımlardan gelen ses ilerleyen yıllarda can sıkabiliyor. Parça fiyatları ucuz olduğundan böyle bir araç düşünüyorsanız ön takımları kesinlikle gözden geçirmelisiniz.

Kalite konusunda ise fiyat performans oranı en iyi araçlardan bir tanesi. Kendi zamanındaki  rakiplerinin birçoğundan daha iyi olan malzemelerle yapılmış  ön konsolun tasarımı da başarılı.

megane 2 ikinci eli nasil ön konsol

Koltuklar sizin rahatınız için tasarlanmış ve işini başarılı bir şekilde yerine getiriyorlar. Kumaş döşemeler kolay silinebiliyor ve leke göstermiyor.

Trim sesi ve yıpranma durumu:

Ön konsoldan ve bazı bölümlerde trim sesi alınıyor. Özellikle klima kontrollerinin oluğu bölümde bulunan sert plastik yüzünden bozuk yolda sizin kulaklarınızın rahatını bozabilir. İnceleme aracımızda bulunan sunroof yüzünden esneme durumlarında ve bozuk yollarda yine çok fazla ses sizi rahatsız ediyor. Frenler çok çabuk ses çıkarmaya başlıyor. Bunun için çözüm kesinlikle yetkili servisten orjinal fren balataları almak ve değiştirmek.

Döşeme yıpranma :

Döşemelerde herhangi bir yıpranma durumu söz konusu değil. Ancak kapı kolları ne yaparsanız yapın soyuluyor ve ham plastik çıkıyor.

Motor performans ve şanzıman:

80 beygir ve 100 hp güç üreten 1.5 litrelik dizel motorlarıyla oldukça ünlenen Megane2, 1.6 litre 115 hp ve 1.4 litre 100 hp’lik motor seçenekleri ile ülkemizde satılmıştı. 1.6 ve 1.4 motorlara LPG uyumu son derece sorunsuz. LPG kullanımından kaynaklanan bobin arızası karşınıza kesinlikle çıkacaktır. Kullanım sırasında motor gayet tatmin edici ama çok fazla bişey beklememek gerekli.

Otomatik şanzıman sorun çıkarmıyor. Lakin bazen vites geçişlerinde sarsıntı yapabiliyor. Yine kontrol ettirmeden ikinci el megane 2 almayın.

Parça fiyatları ve servis:

Parça fiyatları ülkemizde gayet uygun. Her yerde bulunabilir ve makul fiyatlarda diyebiliriz.  Renault ‘nun Türkiye’deki yaygın servis ağı ve tecrübesi de göz önüne alındığında bakımlı bir Megane ‘ın uzun süre mekanik olarak sorun çıkarmaz.

Kronik sorunları:

Megane 2 kullanıcılarının  en çok şikayetçi oldukları konu elektronik arızalar. Sunroof modülünü kesinlikle kontrol edin. Sunroof düğmesi çok çabuk bozulabiliyor ya da motorunda bir sorun oluşabiliyor. 2 yıl kullandığımız inceleme aracımızda 1 kez sunroof motor değişimi 1 kez de sunroof kontrol düğmesi tamiri geçirdi. Bu tür işlemler halledilebiliyor ve kesinlikle çok maliyetli değil.

Renault Megane’ın ön cam motorları ve anahtarsız giriş sistemi arıza çıkartabiliyor.

Facebook Comments

About Post Author