Sal. Ağu 2nd, 2022

ikincielinasil.com

ikinci eli nasıl ?

Peugeot 5008 ikinci eli nasıl ?

4 dk. okuma

Suv desen Suv değil, Sedan desen sedan bir araba değil. Fakat tam bir aile aracı. O bir MPV. Yani çok amaçlı aile arabası. Peki Peugeot 5008 ikinci eli nasıl ? (model yılı 2009-2013)

Peugeot 5008 ikinci eli nasıl? Zengin donanıma sahip 5008, geniş, ferah ve pratik kabiniyle, isteğe bağlı 7 koltuğuyla kalabalık ailelerin ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş. Yüksek ve ergonomik sürüş pozisyonu ve geniş ön camı ile keyifli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Tasarım

5008 tam bir aile arabası. Aynı zamanda yuvarlak hatları ve krom detaylar sportif yanlarını da gün yüzüne çıkartıyor. Yuvarlak hatları ve  geniş ön camı tasarımını güzelleştiren özellikler. İkinci elinde tasarım olarak yaşayabileceğiniz tek sorun, cam çok geniş olduğu için önden gelebilecek taş, çakıl vb cisimlerin zarar verme olasılığı yüksek. Birde araç biraz uzun. Bu segmentteki arabalar ve bu aracı seçecek çoğu kullanıcı için bu sorun olmayacaktır.

Araçta panoramik cam tavan özelliği mevcut. Çoğu 5008 bu özellik ile geldi. Nadir de olsa cam tavan olmayan Peugeot 5008′ ler mevcut. İkinci el bir 5008 alırken panoramik cam tavan olmasına dikkat edin.

Çok hoşunuza gidecek bir tasarım. Ön cam ile cam tavan birleşmiş gibi bir görüntü var. Özellikle arkada seyahat eden yolcular için güzel bir deneyim oluyor.

peugeot 5008 ikinci eli nasıl

Kalite, sağlamlık ve konfor

5008 Peugeot ailesinin kalite seviyesi yüksel modellerinden. İç mekanda çoğu alan yumuşak malzeme ve sağlam. Bu araç çocuklu aileler için tasarlandığından kullanılan malzemeler ve iç mekan tasarımlar bu kullanıcılara yönelik. Örnek vermek gerekirse ön koltukların arkasında yer alan servis masaları yukarıdan aşağıya doğru açılıyor aynı zamanda kuvvet uygulandığında aşağıya kadar katlanıyor. Kırılması engellenmiş. Arka koltuklardaki yolcular için havalandırma ızgaraları kuvvet uygulandığında kolaylıkla yuvalarının içine giriyor fakat kırılmıyor. Ufak bir çalışma ile tekrar yerine oturtulabiliyor.

Konfor olarak süspansiyonlar gayet iyi iş çıkartıyor. İlk aracı satın aldığımda bu kadar rahat olacağını tahmin etmemiştim. Uzun yolda verdiği rahatlığı daha iyi anlıyorsunuz. Virajlarda savrulması çok zor. Standart özellik olarak gelen ESP sizi yolda tutuyor.  Şehir içinde rahatlıkla kullanılabilen bir araç. Yine Standart olarak sunulan yokuş kalkış desteği, yokuşta kalkarken aracın kaymasını engelliyor.

Trim sesi ve yıpranma durumu:

150,000 km deki inceleme aracımızda herhangi bir trim sesi gelmiyor. Kapılarda esneme sesleri mevcut fakat çok dikkatli dinlemek gerekiyor. Yaşına ve kullanım durumuna göre kapı fitilleri gözden geçirilebilir.

Döşeme yıpranma :

İnceleme aracımızda koyu renk kumaş koltuk döşemesi var. Herhangi bir kronik yıpranması mevcut değil. Kolay silinebilen ve kolay kolay yıpranmayan özellikte. Açık renk döşeme seçecek olan kullanıcılar kabini ferah gösteceğini düşünse de kolay kirlenebileceğini göz ardı etmemeli. Özellikle çocuklu ailelerde bu durum daha da önem arz etmektedir. Bunun dışında çok az direksiyonda soyulmalar olabilir. Sürücü tarafın cam açma kapama düğmelerinin olduğu kısımda yine az da olsa döşemede az da olsa renk değişimleri görülebilir.

Peugeot 5008 ikinci eli nasıl ic mekan

Motor performans,yakıt tüketimi ve şanzıman:

İnceleme aracımızda 1.6  litre HDi dizel otomatik motor bulunmakta.  Peugeot ‘un dizel motorları, kendini kanıtlamış ürünler. Bakımları düzgün olduğu sürece sizi üzmeyeceklerdir.

100,000 km ve üzeri ikinci el 5008 satın almadan önce kesinlikle triger değişimi yapılmış mı ? Şanzıman baskı – balata durumu ve bakım aralıklarını soruşturarak satın almanızı öneririm.

Auto6R, Mcp adlı yarı otomatik bir şanzıman vites geçişleri açısından ilk kullanımlarda alışması biraz zaman alacak bir şanzıman tipi. Kullandıkça aracın vites değiştirme devirlerinde ayağınızı biraz gazdan çekerek, vites geçiş yığılmalarının önüne geçebilirsiniz. Zaten kullandıkça çok rahat alışıyor ve bu size bir sorun olmuyor. Diğer otomatik araçlarda ortaya çıkan sorunları yaşatmıyor. Manuel vitesli bir araçta bakım için ne veriliyorsa ( baskı,balata değişimi vb.), bu şanzımanda da aynı. Kısacası sorunsuz uzun süre kullanılabilir.

Yakıt tüketimi kış aylarında şehir içi kısa mesafe 7.5 – 8.5 litre arasında değişiklik gösteriyor. Uzun yolda ise 4.8 – 6 Litre arasında ölçümlerim oldu. Yaklaşık 1,5 ton ağırlığındaki bir araç için gayet ekonomik.

1.6 hdi
Peugeot 5008 ikinci eli nasıl 1.6 hdi

Parça fiyatları ve servis:

Özel bir serviste standart 15 bin bakım masrafı (yağ,filtre değişimleri vb.) 300 TL – 500 TL arasındadır. Çok yüksek fiyatlı parçaları bulunmamakta. Peugeot’ un Türkiye’ de çok yaygın servis ağı mevcut. Orjinal  ve  yan sanayi parçaları kolaylıkla bulunabiliyor.

Kronik sorunları:

2009-2013 üretim 5008 lerde arka amortisör ses sorunu. Çoğu garantiden değiştirilmiş durumda. Bu yıllar arasında üretilmiş ikinci el bir 5008 alırken muhtemelen amortisör sorununuz olmayacaktır.

Piyasa fiyatı hakkında:

Km,Yıl ve Kaza durumuna göre 49.000 ile 100.000 TL fiyat aralığında piyasada alıcı bulunabiliyor.

Sizce Peugeot 5008 ikinci eli nasıl ? Sizde bir Peugeot 5008 kullanıcısı iseniz yorum yapabilirsiniz.

Facebook Comments

About Post Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.