Çar. Ağu 3rd, 2022

ikincielinasil.com

ikinci eli nasıl ?

ikinci el Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3 dk. okuma

ikinci al araba alırken bütçenizi hesaplarken satın alma işlemleri sırasında, devir işlemleri, vergiler, sigortalar ve fiyata dahil olmayan daha birçok masraf çıkacağını unutmayın. Bu masraflar seçtiğiniz aracın modeli, markası ve yaşına göre değişkenlik gösterecektir.

1.ikinci el araba Seçilmesi ve Araştırılması

Bütçenizi belirledikten sonra sizin için en uygun aracı seçtiğinizden emin olun. Aracı neden istediğinizi, sizin için ne gibi artıları olduğunu kendi kendinize sorun.

Örneğin; Ailecek pikniğe mi gideceksiniz? Tatile mi çıkacaksınız yoksa işe mi gideceksiniz? Güvenli bir araba mı istiyorsunuz yoksa az yakıt tüketen bir araç mı? Otomatik mi olmalı arabanız yoksa düz vites mi?

Aracın estetik özelliklerine, donanımına ve kullanışlılığına göre karşılaştırmalar yapın

2.Aracın ikinci el araba piyasa değerini öğrenin.

Seçtiğiniz aracın ikinci el araba piyasa değerlerini öğrenin. Araştırdığınız diğer araçların, aynı model ve aynı yaşta olmasına dikkat edin. Daha sonra satıcı ile görüşmenizde, fiyat endeksini daha iyi yapabileceksiniz.

ikincielinasil
ikinci el araba

3.Satıcı ile iletişime geçin.

İlk telefon görüşmenizde şu temel soruları sorun:

Aracı neden satmak istiyorlar?
Ne zamandan beri aracı kullanıyorlar?
Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu?
Araç genel olarak ne durumda?
Motor durumu nasıl?
Son bakımı ne zaman yapıldı ve hangi parçalar bakıma alındı?

4.Aracı mutlaka gözünüzle görün. Herhangi bir gözle görülür hasar var mı kontrol edin. Temel noktaları kontrol edin.

Herhangi bir gözle görülür hasar var mı kontrol edin. Temel noktaları kontrol edin. Aracı gün ışığında kontrol edin. Kaportayı, kapıları ve bagaj kapağını açın. Karoser çizikleri, delikler ve paslanma var mı kontrol edin. Aracın etrafında bir iki tur atın ve tüm parçalarının aynı renk olup olmadığına bakın. Radyatörü kontrol edin. Motora göz atarak yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini kontrol edin.

ikincielinasil
İkinci el araba alınırken dikkat edilmesi

5.Şasi ve motor numarasını kontrol edin.

Numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası uyuşup uyuşmadığını kontrol edin. Bu numaralar sayesinde araç hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

6. Test sürüşüne çıkın.

Araç hakkında bilgi edinmenin, aracı tanımanın en güzel yöntemlerinden biridir fakat sadece kısa bir süreliğine aracı kullanmakla yetinmeyin. Radyo ve koltukların hareketinden tutun ısıtma sisteminin sıcak ve soğuk ayarına kadar kontrol edin.

ikinci el araba
ikinci el araba test sürüşü

7. Mutlaka bir bilir kişiden yardım alın.

Makul bir ücret karşılığında, aracınızı iyi bir ustaya gösterin. ikinci al araba da araç servis bakımlı ise ilgili markanın servisine uğrayarak servis kayıtlarını isteyin.

8. Sigorta şirketinizden yardım alın.

Varsa sigortacınıza, yoksa herhangi bir sigorta acentesine gidip plaka ve şasi numarasından kasko ve kaza sorgulaması yaptırın. Böylece aracın geçmişte kaza kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sürprizlere hazırlıklı olun.

9. Pazarlığınızı iyi yapın

Satıcı pazarlık payı olmadığını söylese bile siz mutlaka pazarlık yapın. Herhangi bir kusur fark ederseniz satıcıya bahsedin ve bunun için fiyat indirimi isteyin. Piyasa fiyatlarından bahsedebilirsiniz. Pazarlık planınızı görüşmeye gitmeden önce belirleyin. Sonuçta ikinci el araba alıyorsunuz pazarlık olmadan olmaz.

ikincielinasil

10. ikincielinasil.com internet adresinden kullanıcı yorumlarını ve incelemelerini okumak

ikincielinasil.com internet sayfamız ikinci el araba, araç alırken almak istediğiniz arabanın kullanıcı yorumlarından, incelemelerinden bilgi alarak, size yol  gösterici olabilir.

Facebook Comments

About Post Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.